Chceš zjistit, jak se vyrábějí tvoje boty?
 Cesta na druhý konec světa k tomu není potřeba.

Chceš zjistit, jak se vyrábějí tvoje boty?
 Cesta na druhý konec světa k tomu není potřeba.

Podívej se i níž

Když v obchodě s obuví zaplatíš a doma otevřeš krabici s novými botami, všechno voní očekáváním.

Zážitky, které tě potkají. Schůzky, které skončí úspěchem. Uběhnuté kilometry. Protancované parkety. Hory čekající na zdolání.

Které nosíš nejčastěji?

Víš co? Pokud jsou z KŮŽE, je začátek jejich příběhu stejný.

Je tu totiž ještě něco. Stopa, kterou tvoje bota někde v dálce zanechala.

Část naší obuvi vzniká v domácích dílnách, část spatří světlo světa v továrně. Z čeho je tu ale ušijí, nebo slepí? Často z kůže různých druhů zvířat, kterou je před použitím nutné upravit. Od toho je tu kožedělný průmysl.

A jak to tedy vypadá na začátku, tam, kde se rodí kožené boty? Vyzkoušej si třeba malou procházku po Dháce. 

Procházka po Dháce?  

Dháka je hlavní město Bangladéše, země závislé na módním průmyslu. Leží v jihovýchodní Asii a bydlí tu 14,5 milionu lidí (2016). Dháka je významným centrem zpracování kůže a výroby obuvi.
  

V roce 2016 se z Bangladéše vyvezlo 48 milionů párů bot. 42 % z nich bylo kožených. Miliony párů také spotřebuje obrovský lokální trh. Druhým nejdůležitějším hráčem bangladéšského obuvnického hřiště je Bata Shoe Company. 

Ne všechny boty ale začaly svou cestu právě v Bangladéši. A ne všechny jsou kožené.

 • Výroba obuvi
 • Spotřeba obuvi
 • ØPrůměrná exportní cena páru
% ukazují podíl kontinentu či země na světové výrobě a spotřebě obuvi. Najeď na ně myší a uvidíš víc.

ZDROJ: ročenka World of Footwear 2016 a 2017

Mapa

Ø 16 USD

2 %

Severní Amerika

15 %
 • USA 10.8 %
 • Mexiko 1.1 % 1.5 %

Ø 8 USD

5 %

Jižní Amerika

7 %
 • Brazílie 4.1 % 4 %
 • Argentina 0.5 %

Ø 23 USD

4 %

Evropa

16 %
 • Velká Británie 2.5 %
 • Německo 2.1 %
 • Francie 1.9 %
 • Itálie 0.8 %
 • Španělsko 0.4 %

Ø 10 USD

2 %

Afrika

7 %
 • Jihoafrická republika 0.3 %
 • Egypt 0.3 %

Ø 17 USD

0.001 %

Austrálie

1 %

Ø 7 USD

87 %

Asie

54 %
 • Čína 57 % 18.3 %
 • Indie 9.8 % 10.6 %
 • Vietnam 5.2 % 1.1 %
 • Indonésie 4.8 % 4.1 %
 • Pakistán 1.6 % 1.8 %
 • Bangladéš 1.7 % 1.8 %
 • Japonsko 2.9 %

Podíl typu bot na objemu:

exportu

 • Kožené
 • Gumové / Plastové
 • Textilní
 • Voděodolné a ostatní

hodnoty

Věděli jste, že...

20 zemí světa spotřebuje 75 % veškerých bot

– za rok 2016 nakoupili Češi 34 milionů párů bot

v roce 2016 bylo ve světě vyrobeno 23 miliard párů bot

– český obuvnický průmysl vyrobil za rok 2016 4 miliony párů bot

Jaké jsou nejhorší stopy naší obuvi? Uvolněte svým botám jazyk a začnou vyprávět.

Výroba jedné boty znamená většinou velké množství pracovních procesů. Například jedna teniska (model Gel Kayano, Asics) může obsahovat až 26 druhů materiálu a 65 jednotlivých komponent. Celkem jde zhruba o 360 výrobních kroků.

Ten, kdo na botách vydělá nejvíc, rozhodně není dělník či dělnice stojící u jejich počátku.

Přetáhněte myší každý článek dodavatelského řetězce k ceně – podle toho, kolik podle vás dostane z prodejní ceny v obchodě.

World Shoes

Čárový kód

World Shoes, Inc.
Wealthy Lane 2020
B39 909 Aflluentville
Western Europe

2.5 €
16.5 €
10 €
26 €
45 €

DPH 20 €

Celkem k úhradě 120 €

Značka
Platy
Prodej
Materiál
Výroba+distribuce+doprava

Vystavit správnou účtenku

Mzda pracovníků představuje jen o něco víc než 2 % z konečné ceny. Asi čtvrtina ceny připadne značce a třetina prodejci.

Z analýzy rozložení ceny tenisek vyrobených v Indonésii je zřejmé, že značky a prodejci využívají vysoce nastavených marží. Pracovníkům, kteří boty vyrábějí, rozhodně nepřipadne spravedlivý podíl ze zisku.

Jak s tím pohnout?
Každý musí udělat krok kupředu.

Firmy, společně s politickými představiteli, nesou odpovědnost za to, jaké podmínky panují při výrobě bot. Firmy by měly:

 • zajistit férové mzdy pro lidi, kteří pro ně boty vyrábí a zabezpečit jim důstojné pracovní podmínky,
 • otevřeně informovat o tom, kde a jak své produkty vyrábí,
 • nést svou spoluodpovědnost a podíl na odškodňování případných obětí svého podnikání a neházet odpovědnost jenom na místní vlády.

Vlády a političtí představitelé musí zajistit právní rámec pro bezpečné a důstojné pracovní podmínky a také jeho vymahatelnost. Jejich úkolem zároveň je, aby v diskuzi s pracovníky a firmami nastavili standardy mezd pokrývajících důstojné žití pro dělníky a dělnice a jejich rodiny.

Spotřebitelé a spotřebitelky mají právo na bezpečné produkty a na informace o tom, jak se naše boty vyrábějí. Máme právo znát pracovní podmínky v koželužnách a v továrnách a být si jisti, že pracovníci a pracovnice dostávají důstojnou mzdu. Dnes je ale skoro nemožné zjistit, kde byl konkrétní pár bot vyroben a za jakých pracovních podmínek. Spotřebitelé a spotřebitelky by proto měli požadovat, aby firmy byly transparentní a odpovědné. Jen pak totiž budeme moci přimět konkrétní výrobce a značky k odpovědnosti.

A dají se vůbec boty vyrábět a nakupovat odpovědně?

Informace obsažené ve videu reprezentují názory a postoje lidí v nich zobrazených, nikoliv organizace NaZemi. Naším cílem je ilustrovat rozmanitost přístupů k odpovědnosti.

A co na to ty?
Změníš nějak svou stopu?

Řekni to nám i ostatním!

Pošli tenhle web do spleti sociálních sítí a připoj pár slov o tom, jak bys chtěl/a do budoucna nakupovat boty.

Sdílet na facebooku

Napiš nám do formuláře, jestli budeš do budoucna nakupovat boty jinak. Tvůj závazek se objeví tady na webu a může být inspirací pro ostatní.

Zavázat se

Každý koupený pár bot si dobře promyslím. Nebudu si kupovat zbytečně boty, ktéré mi budou jen ležet v botníku. Raději se zaměřím na kvalitní boty, které mi vydrží několik let. V neposlední řade se budu snažit „příběh bot“ šířit dál mezi veřejnost, protože čím větší bude nátlak ze strany veřejnosti na obuvnické firmy, tím větší je šance na změnu! :)

Už nějakou dobu se vyhýbám koupi nových bot, ale po shlédnutí nabídky bot české výroby už se nemůžu dočkat, až si nějaké ecofriendly vyberu! Nakoupím s čistým svědomím a kdykoli na ně vzpomenu, bude mě hřát u srdíčka :) Děkuji za skvělé tipy!

Mám pocit, že už mám dostatek bot na několik let dopředu. Můj závazek směřuje spíše k údržbě, opravě a dobrému zacházení s tím co už mám, abych si dlouhé roky nepotřebovala koupit boty nové.

Já jsem kožené boty přestal kupovat už předtím z důvodu zachazení se zvířaty a v boji s konzumem se snažím všecko donosit na krev a kupovat z druhé ruky. Bohužel u bot je to narozdíl od oblečení relativně nezdravé pro klenbu a ty, které ji nějakým způsobem podporují, tak činí jen část své životnosti. Každopadně příbeh bot mě v mém chování k botám pouze utvrdil.

Můj pohled na výrobu (nejen) obuvi se značně změnil po zhlédnutí dokumentu o výrobě kůží a bot v Asii. Zhlédnutí tohoto webu mě v tom jen dále utvrdilo. Při výběru obuvi se budu zaměřovat na kvalitní obuv, která vydrží dlouhou dobu a zároveň budu dbát na to, aby byla vyrobena v dobrých pracovních podmínkách. Lokálnost výroby bude určitě také v mém zájmu, možná tak bude i jednodušší splnění výše uvedeného požadavku.

Nechci už další pár zbytečných bot z Číny, které vydrží sezónu. Chci kvalitní boty a ocenit práci lidí, kteří na nich pracovali.

Poslední boty, před pár dny, jsem koupila od firmy Vasky, která vyrábí a sídlí v našem městě; vybírat si je byl požitek a těšíme se na jejich nošení. Mám vybrané boty od firmy Will´s, vyrobené férově, v Portugalsku. V minulosti jsem své boty nosila do úplného dosloužení, případně si je i schovávám "na později", nikdy jsem nekupovala nekvalitní, ale jak a kde se vyrábějí jsem nevěděla a nenapadlo mě to chtít vědět. Zavazuji se veřejně, že si to od teď zjistím o každé potenciální obuvi pro mou rodinu. Přeji si změnu, pro lidi, kteří žijí nedůstojně, a udělám pro ni něco.

Vždy, když jsem kupoval boty, chtěl jsem kvalitu, abych je měl dlouho a byly pohodlné a také se vždy snažím je do poslední chvíle opravovat, či nechat opravovat, než je musím vyhodit, recyklovaně pokud možno! Nikdy jsem nepomyslel, za jakých podmínek se vyrábí, ale od této chvíle se zaměřím na nákup bot, které jsou vyráběny férově vůči přírodě i lidem a více se zaměřím i na české výrobce.

Každý nákup bot si dobře promyslím a budu se obracet hlavně na etické výrobce, pokud možno i lokální.

Právě jsem si vyrobila své první barefoot sandálky, za hodinku hotovo, pořizovací cena cca 200 Kč, už v nich chodím a jsem spokojená. Budu pokračovat a šířit dál.

Dopady odevného a obuvníckeho priemyslu riešime aj s našimi deťmi, ktoré potrebujú za rok 4 páry nových bot! Našťastie žijeme v meste, kde je množstvo bazárov a tiež si oblečenie posúvame medzi kamarátmi. 90 % vecí máme z druhej ruky a vobec nám to neuberá na elegancii ;)

Boty nakupuju zodpovědně a promyšleně, ideálně na mnoho let. Můj tip na krásné eko boty: Etikbutik a Topshelf.

Myslím, že bot mám dost. Poslední byly vyrobeny v Portugalsku, od švédské značky. Jako další plánuji sandály od české značky Zkama. Jiné boty asi ani potřebovat nebudu. Všechny mi vydrží spoustu let a nekupuji je a nebudu jen proto, že vypadají hezky.